Varför gör ni en sådan här satsning?
- Det är väldigt roligt att komma till en kommun som inte tillhör stortstadsregionerna där det mesta annars sker. Genom att vi var många som samarbetade kunde vi också erbjuda så mycket mer, som till exempel en Hard Rain live presentation med Mark Edwards och ett seminarium med Mia Gröndahl som fotograferat graffiti i Gaza och sedan visat utställningen på Västbanken och i Israel. Nu kunde vi erbjuda samma utbud i Gävle som på de internationella arenorna.
Varför just i Gävle?
- Vi erbjöd Gävle att vara med därför att de redan har ett stort internationellt engagemang och ett flerårigt partnersamarbete med en kommun i Sydafrika. De är också en av Sveriges första millenniekommuner. Men det allra viktigaste var att kommunen själva hade ett stort intresse av att delta.
Är du nöjd?
- Det har varit väldigt lyckat på många sätt, framförallt när det gäller att knyta nya kontakter och samarbeten. Dessutom har utvecklingsfrågorna fått stor uppmärksamhet i tidningar, TV och radio i Gävle. Det vi måste förbättra till nästa gång är marknadsföringen så fler får en chans att gå på de aktiviteter vi erbjuder. Framförallt vill vi nå fler skolor som den här gången fick allt för kort tid på sig för att kunna planera in det i undervisningen. Det finns alltså flera förbättringar att göra, men samarbetet med alla deltagare har fungerat väldigt bra. Det gör att vi har mycket att bygga vidare på.