- Det finns otaliga hinder på vägen mot nationell enighet i landet. Separatismen i södra Jemen är förstås ett av de svårare. Men även om den nationella dialogen inte på något sätt är garanterad framgång, är det oerhört viktigt att vi nu ger de positiva krafterna en chans. Alternativet är i värsta fall inbördeskrig, säger Anders Frankenberg, ansvarig för Sidas insatser i Mellanöstern.
Den nationella dialogen ingår som ett viktigt steg i den transitionsplan som fastställdes för att implementera Gulf Cooperation Council Agreement, som skrevs under i slutet av 2011, när den tidigare presidenten Ali Abdullah Saleh, som suttit vid makten i 33 år, lämnade över makten. I dialogen ska alla sidor i den jemenitiska konflikten ingå samt även oberoende representanter för det civila samhället. Minst 30 % av deltagarna ska vara kvinnor och 20 % unga. Idag samlas konferensens 565 ledamöter för första gången, och arbetet kommer nu pågå i 11 månader i olika arbetsgrupper för att avhandla och enas kring viktiga frågor. Exempel på frågor som kommer att diskuteras är hur man kan åstadkomma nationell försoning, vilken typ av stat Jemen ska vara (federation eller enhetsstat), politiskt system samt åtgärder för att utveckla ett demokratiskt system. Resultaten från den nationella dialogen kommer att ligga till grund för utvecklandet av en ny konstitution. En folkomröstning om konstitutionen och reformering av vallagarna kommer att bana väg för nationella parlaments- och presidentval som planeras till 2014.
Jemens statliga förvaltning saknar i nuläget resurser för att på egen hand kunna genomföra den nationella dialogen. FN har därför skapat en fond för att arbetet med den nationella dialogen ska kunna förverkligas. Sida har beslutat avsätta 29 miljoner kronor till fonden, vilket är nästan en femtedel av fondens totala kapital. Andra givare är Storbritannien, Nederländerna, Danmark och EU.
- Genom att vi nu ger stöd till den fond som FN bygger upp, är vi med och ger processen de yttre förutsättningarna för att lyckas. En stor utmaning ligger i att få alla olika grupper att verkligen delta i dialogen. Säkerhetsläget i landet gör också att arbetet rent logistiskt är mycket komplicerat, säger Anders Frankenberg.
Under den så kallade arabvåren 2011 blev Jemen platsen för omfattande våldsamma sammandrabbningar. En viktig bakomliggande orsak var att befolkningen till stor del lever i fattigdom och upplever sig politiskt marginaliserade, kombinerat med flera pågående konflikter i landet, bl a finns separatistiska rörelser som vill bryta loss södra Jemen från landet. I november 2011 enades den tidigare makthavaren Ali Abdullah Saleh och landets opposition om att inleda en fredlig övergångsprocess, med stöd från det internationella samfundet.