– Stödet till u-landsforskning leder till ökat intresse och större kunskap om utvecklingsländernas problem. Det är ett gemensamt ansvar för rika och fattiga länder att söka lösningar på hindren för utveckling. En internationellt konkurrenskraftig svensk forskningskompetens inom utvecklingsområdet är dessutom en viktig resurs för Sverige, säger Anders Granlund, chef för Sidas forskningsenhet.
Utlysningen är öppen för forskningsansökningar inom alla discipliner, som kombinerar akademisk kvalitet med hög relevans för fattigdomsbekämpning och en rättvis och hållbar global utveckling. Enskilda forskare eller grupper av forskare som arbetar vid universitet eller andra forskningsinstitutioner i Sverige kan ansöka om finansiering och även svenska forskare vid Nordiska institutet för Asienstudier (NIAS) i Köpenhamn.
Sidas totala stöd för insatser inom forskningsområdet uppgår till nästan en miljard kronor. En mindre del, 190 miljoner, går till forskning om utvecklingsländer i Sverige. Målet är detsamma för allt forskningssamarbete – att bidra till att skapa kunskap som gör det möjligt för fattiga människor att förbättra sina levnadsvillkor.
– Det övergripande syftet med Sidas forskningssamarbeten är att stärka forskningen i våra samarbetsländer och främja forskning inriktad på hållbar utveckling och fattigdomsbekämpning, säger Anders Granlund, chef för Sidas forskningsenhet.
Sida ska främja utvecklingsorienterad forskning inom hälsa, naturvetenskap, social vetenskap och humaniora samt naturresurser och miljö.
Mer information på länk http://www.sidaresearch.se/apply-and-report.aspx
För mer information kontakta forskningssekreterare AnnaKarin Norling, på telefon 08-698 4507.