Uzbekistan Press Freedom Group arbetar i exil från Aachen i Tyskland och driver webbsidan www.uznews.net. Journalistgruppen har också ett nätverk med reportrar inne i Uzbekistan som bidrar med självständig nyhetsrapportering om politiska, sociala och ekonomiska frågor.
UPFG:s sajt rankas som en femte största nyhetskällan om frågor som rör landet och har ökat sin läsekrets från omkring 4 000 år 2007 till över 40 000 i augusti i år.
– Medierna i Uzbekistan är hårt kontrollerade av regimen. Yttrandefriheten inskränks och lagstiftningen försvårar registrering av partier, organisationer och medier. Flera oppositionella uppges ha gripits eller tvångsomhändertagits med hänvisning till att de är i behov av psykiatrisk vård, säger Åsa Palmgren, som arbetar med demokratisatsningen på Sidas avdelning för samarbete med civilsamhället.
I organisationen Reportrar utan gränsers pressfrihetsindex för 2009 hamnade Uzbekistan på plats 160 av 169.
Sida-stödet till de uzbekiska journalisterna ingår som en del av den stora satsning på demokrati och yttrandefrihet som regeringen beslutade om i april förra året. Sedan satsningen inleddes har drygt 100 miljoner kronor betalats ut till insatser som ska stärka aktörer – både individer, grupper och organisationer – som verkar för demokratisering och yttrandefrihet.
UPFG-representanterna och ett 50-tal andra exilmediejournalister från hela världen som kommer att vara i Stockholm den 21-23 oktober för att delta i konferensen ”Independent Media in Exile”. Representanter och experter från internationella organisationer som stöder exilmedier finns också på plats.
Läs mer om konferensen på Fojos hemsida. För intervjuer, kontakta Sidas presstjänst på 08-698 55 55 eller press @ sida.se