Pressmeddelande

Sida investerar för grön energi i Bangladesh

Publicerad: den 13 januari 2010

Uppdaterad: den 13 januari 2010

Ute på landsbygden i Bangladesh har endast 20 procent av befolkningen tillgång till stamnätet som levererar el. I samarbete med Världsbanken har Sida nu beslutat att bidra med 65 miljoner kronor så att tusentals fler hushåll får tillgång till el samtidigt som en omställning sker till grön elförsörjning.

–  Med det här beslutet bidrar Sverige till att skapa förutsättningar för fattiga människor i Bangladesh att ställa om till grön energi. Genom tillämpandet av resultatbaserade bidrag ges möjlighet till ett effektivt bistånd där mätbara resultat är i fokus, säger Georg Andrén, avdelningschef på Sida.

För att finansiera investeringar i förnyelsebara energikällor erbjuds hushåll på landsbygden lån via lokala mikrofinansinstitut. Sida bidrar med en subvention för att göra omställningen möjlig även för den fattigare delen av befolkningen.
Stödet gäller installationer av solcellspaneler och anslutningar till lokala biogasanläggningar, och kommer hushållen tillgodo först när en anslutning genomförts.

–  I och med det enorma energiunderskottet på landsbygden i Bangladesh tvingas många fattiga hushåll förlita sig på fotogen, diesel och andra smutsiga energikällor med hälsoproblem och negativ klimatpåverkan som följd. Genom den här insatsen kan nu den fattigare delen av befolkningen investera i omställningen till förnyelsebar energi, säger Georg Andrén.

Stödet innebär att över 100 000 hushåll får tillgång till solcellspaneler och att anslutningar till lokala biogasanläggningar kan ske för över 4,000 hushåll samt små företag, skolor och sjukstugor.

För mer information och kommentar: Sidas Presstjänst 08-698 55 55

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.