Pressmeddelande

Sverige stöder omfattande humanitära insatser för miljontals irakier

Publicerad: den 24 april 2009

Uppdaterad: den 30 september 2009

Sida har idag beslutat att stödja en appell från FN om omfattande humanitära insatser i Irak och för irakiska flyktingar i Mellanösternregionen.

Behoven är enorma. Miljontals irakiska kvinnor, män, flickor och pojkar saknar fortfarande tillgång till rent vatten, sanitetsanläggningar och hälsovård. Torka har bidragit till minskad tillgång på mat och till höjda matpriser. Samtidigt befinner sig cirka 4,6 miljoner irakier på flykt i Irak och i grannländerna i regionen.

Det nya svenska stödet uppgår till 68 miljoner kronor och kommer att kanaliseras enligt följande:

  • UNHCR (FN:s flyktingorgan) i Irak, Syrien och Jordanien, 35 miljoner kronor
  • Unicef (FN:s barnfond) i Irak, Syrien och Jordanien, 25 miljoner kronor
  • OCHA (FN:s kontor för samordning av humanitär hjälp), 4 miljoner kronor
  • Handicap International i Irak (enskild organisation), 4 miljoner kronor.

Irak är också medfinansiär av denna humanitära satsning, som ska förbättra människors säkerhet, öka tillgång till rent vatten och sanitetsanläggningar samt bidra till förbättrad hälsosituation och minskad undernäring. Omfattande insatser kommer också att göras för att tillhandahålla utbildning.

- Det svenska stödet ska bland annat bidra till att 180 000 barn vaccineras mot mässlingen och får vitamintillskott, vilket kommer att rädda ett stort antal liv. Hundratals skolor ska få stöd att kunna genomföra undervisning och avlopp och vattenledningar ska repareras. De här insatserna kommer att göra stor nytta för väldigt många människor, säger Helen Rask.

 Insatserna kommer också att innebära att krigstraumatiserade och funktionsnedsatta människor får behandling och stöd, att stödverksamheter för flyktingar och andra utsatta grupper etableras, samt att samordningen av den humanitära verksamheten i landet förbättras.

För mer information kontakta Sidas presstjänst: 08-698 55 55.

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Mycket jobb återstår efter Durbanmötet
Bybor odlar trädplantor i en by i Kampong Speu i Kambodja.
Foto: Sothira Seng, Forum Syd

FN:s klimattoppmöte COP 17 är avslutat. Mötet samlade världens regeringar för att fortsätta förhandlingarna om implementeringen av klimatkonventionen och minskade koldioxidutsläpp. Sida var på plats som rådgivare åt den svenska förhandlingsdelegationen i frågor som berör kapacitetsuppbyggnad och klimatanpassning i utvecklingsländer.

Våra ämnesområden
Afghanska flickor utbildas i skola i Mazar e Sharif.
Foto: Bo Lambert

Viktiga områden för utveckling

För att kunna genomföra vårt uppdrag med det svenska biståndet på ett effektivt och strategiskt sätt fokuserar vi på fem särskilt viktiga ämnesområden.

Sök och ladda hem
Student med böcker i Tanzania.
Foto: Victor Brott

Våra publikationer

Varje år tar vi fram en stor mängd informationsmaterial, rapporter och utvärderingar. Det kan vara grundläggande introduktioner till ett område eller dokument som vänder sig till särskilt intresserade på expertnivå. Alla finns att ta del av i vår publikationsdatabas.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.