- Zambiska regeringen och dess myndigheter har tagit tag i detta genom antikorruptionskommissionen, genom att väcka åtal mot de misstänkta och genom att ge uppdrag till den zambiska riksrevisionen att leda utredningen, säger Henrik Riby, ställföreträdande teamchef i Zambia.
Sverige fryste utbetalningar till ministeriet när härvan uppdagades och 88 miljoner kronor hålls nu inne till dess att mer information kommit givarna till handa och åtgärder vidtagits för att förbättra kontrollsystemen och förhindra nya stölder.
- Sverige har erbjudit sig att bistå i utredningen och vi är mycket angelägna om att gå till botten med detta. Vi inväntar nu mer detaljerad information från zambiska myndigheter och kräver att förskingrade svenska medel skall återbetalas, säger Henrik Riby.
Omfattningen av härvan är ännu inte helt klarlagd och den kan komma att växa. Uppgifter i zambisk media från utredningen indikerar att betydande belopp har stulits. Förskingringen tycks ha varit mer systematisk än man tidigare befarat.
- Det kan röra sig om så mycket som totalt 50 miljoner kronor som har förskingrats under perioden, som sträcker sig tillbaka till januari 2008. Detta belopp omfattar zambiska statsbudgetmedel och svenska och holländska bidrag, säger Henrik Riby.
Sida gick ut med pressmeddelande den 19 maj om misstankarna och utredningen. Då trodde man att det rörde sig om cirka 15 miljoner kronor.
Antikorruptionskommissionen i Zambia har utrett ärendet i över ett halvår och har ännu inte lämnat officiella uppgifter. Ett 30-tal medarbetare vid hälsoministeriet är för närvarande avstängda och det pågår också brottmålsutredningar mot misstänkta personer. Svenska ambassadens medarbetare ingår i en arbetsgrupp med representanter för givarna och hälsoministeriet som tillsammans utarbetar en handlingsplan med åtgärder.
- Arbetsgruppen är överens om att en finansiell revision är nödvändig för hela strategiperioden som började 2006 och skall omfatta hela stödet, säger Henrik Riby.
Sverige ger närmare 400 miljoner kronor per år i bistånd till Zambia, varav en cirka en tredjedel i budgetstöd. I år hade Sverige avsatt cirka 130 miljoner kronor för hälsosektorn i Zambia.
Landet har drabbats hårt av den finansiella krisen, med exempelvis kraftigt minskade intäkter från koppargruvorna. Förskingringshärvan och de stoppade utbetalningarna leder till kännbara konsekvenser.
- Det är oerhört angeläget att hälso- och sjukvården inte slås ut på ett sätt som drabbar de allra fattigaste och mest utsatta människorna. Risken är påtaglig, säger Henrik Riby.
- Vi är ställda inför ett svårt dilemma. Beslutet att hålla inne stöd till hälsosektorn får svåra konsekvenser för många människor och vi undersöker nu andra vägar för att bidra till att zambierna ska få vård och mediciner, till exempel via organisationer och företag, säger Henrik Riby.
För mer information, kontakta Sidas presstjänst: 08-698 55 55.