Pressinbjudan

Misstankar om korruption och oegentligheter i biståndet

Publicerad: den 4 april 2013

Uppdaterad: den 4 april 2013

Korruption är ett stort hinder för utveckling och drabbar de fattigaste värst. Korruption hämmar den ekonomiska tillväxten, undergräver möjlighet till fred och säkerhet och utvecklingen av en fungerande rättsstat och demokrati. Kampen mot korruption är en av Sidas mest prioriterade frågor. Det är naturligt med tanke på att korruption är utbrett i många av de länder som får svenskt bistånd.

Måndagen den 15 april, klockan 9-10, presenterar Sidas generaldirektör Charlotte Petri Gornitzka Sidas årliga sammanställning över misstankar av korruption och oegentligheter i biståndsinsatser 2012.

I Sidas uppdrag från den svenska regeringen ingår att bekämpa och minimera riskerna för korruption. Uppdraget innebär att Sida även ska se till att svenska biståndsmedel inte missbrukas. För ett år sedan införde Sida, som första svenska myndighet, en whistleblowing-funktion för att göra det enklare och säkrare för individer att anmäla misstankar. Hör hur det har gått, vad misstankarna handlar om och vad de leder till.

Anmäl ditt deltagande till

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.