Pressinbjudan

Forskare presenterar: Bistånd – till vilken nytta?

Publicerad: den 2 maj 2012

Uppdaterad: den 3 maj 2012

Vad bidrar bistånd med? Vilket bistånd fungerar? Vad kan göras bättre i framtiden? Forskningsprogrammet ReCom, Reseach and Communication on International Aid, arbetar med att samla in fakta och undersöka vad för slags bistånd som ger bäst resultat. Den 10 maj presenterar de delresultat av sin forskning kring bistånd och demokratiutveckling .

Delstudierna visar på intressanta slutsatser när det gäller biståndets roll när ett land går från enpartistyre till flerpartisystem. Forskarna har även tittat på biståndets effekt vid direkt stöd till demokratisk utveckling, som stöd till val, mänskliga rättigheter och utkrävande av politiskt ansvar. Samt vad biståndet kan göra långsiktigt, som i fallet Mali, för att förhindra demokratiskt bakslag i instabila stater. Budgetstödet om dess effekter på det demokratiska styret i ett land kommer också att presenteras.

Var: Sida, Valhallavägen 199, Stockholm
När: 10 maj, 9-12.30

ReCom får stöd av Sida och danska Danida och programmet koordineras och genomförs av UNU-WIDER (av del av FN-unversitetet).

För hela programmet

Projektet publicerar sin forskning fortlöpande: http://www.wider.unu.edu/recom/en_GB/1326293485457/

Om du är journalist anmäl deltagande till eller ring 08-698 5555 för att boka intervjuer med Finn Tarp, Direktör på UNU-WIDER och ReComs forskningsledare

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.