Pressinbjudan

Pressinbjudan: Stor afrikansk opinionsundersökning presenteras på Sida

Publicerad: den 21 januari 2011

Uppdaterad: den 21 januari 2011

På fredag den 21 januari presenteras Afrobarometern, en omfattande Sida-stödd internationell opinionsundersökning som kartlägger hur medborgarna i afrikanska länder ser på demokrati, fattigdom och sina staters utveckling.

Träffa Carolyn Logan, biträdande chef för Afrobarometern, och hennes kollega Boniface Dulani, som besöker Sida den 21 januari och deltar i ett seminarium där resultaten, trender och tendenser analyseras.

Seminariet har rubriken Democracy, Poverty and Regime Consolidation in Africa och tar upp frågor som:

  • Ökar eller minskar stödet för demokrati i Afrika?
  • Hur ser människor på utvecklingen och fattigdomssituationen i sina hemländer?
  • I vilken riktning utvecklas de olika afrikanska länderna?
  • Kan materialet användas för att förutspå konflikter, kriser och oroligheter?

När: Fredag 21 januari

Tid: 10.30–12.00

Var: Sida, Valhallavägen 199, Stockholm, Rum nr 18, ”Djenne”

Anmälan: press @ sida.se eller via 08-698 55 55

Från Sida deltar bland andra Anders Rönquist, chef för regionala enheten för demokrati, fred och säkerhet i Afrika, samt Johan Norqvist, handläggare.

Afrobarometern är ett samarbete mellan institut i länder som Sydafrika, Ghana och Benin, med finansiellt stöd från bland andra Sida, och med tekniskt stöd från Michigan State University och University of Cape Town.

Barometern har mätt den sociala, politiska och ekonomiska situationen i Afrika sedan starten 1999. Undersökningarna görs kontinuerligt med återkommande frågeställningar i flera afrikanska länder. Detta möjliggör systematiska jämförelser och att trender i opinionsläget kan spåras över tid. Den senaste undersökningen färdigställdes 2009, och analyseras därefter i en serie nya rapporter av Afrobarometern (Afrobarometer.org).

Rapporten baseras på data från över opinionsundersökningar från 20 afrikanska länder.

Afrobarometern tar fram vetenskapligt tillförlitliga uppgifter om den allmänna opinionen i Afrika söder om Sahara. Samtidigt bidrar verksamheten till att stärka den institutionella kapaciteten för undersökningar och forskning i Afrika och bidrar till spridning ochtillämpning avresultaten..

Verksamheten försöker stärka politiska processer genom uppsökande insatser och kommunikation med olika målgrupper, däribland beslutsfattare i regeringar och parlament, opinionsbildare, medborgarrättsaktivister, journalister och forskare.

För mer information, kontakta: press @ sida.se eller via 08-698 55 55.

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.