pressinbjudan

Ruschen efter jordbruksmark – utvecklingsmöjlighet eller kolonialistisk ”land-grabbing”?

Publicerad: den 8 november 2010

Uppdaterad: den 29 december 2010

Klimatförändring och matkris är två fenomen som ökat värdet på jordbruksmark. De senaste åren har vi sett företag och utländska regeringar genomföra storskaliga markförvärv i utvecklingsländerna, främst i Afrika. Siani, Swedish International Agricultural Network Initiative, och Sida håller på onsdag 10 november ett seminarium om ”land-grabbing” och stora markförvärv, och dess betydelse för jordbruksutvecklingen.

Träffa Lorenzo Cotula, från International Institute for Environment and Development, författare flera nya rapporter om ”land-grabbing” och jordbruksinvesteringar.  Han är en internationell expert på trender, drivkrafter och effekter kring de storskaliga landförvärven, en fråga som är högaktuell bland annat genom den nya kontroversiella Världsbankenrapporten “Rising Global Interest in Farmland: Can it yield sustainable and equitable benefits?” Cotula finns tillgänglig för intervjuer under tisdagen och onsdagen.

På plats i Stockholm på tisdag och onsdag finns också en annan framstående expert på markrättigheter kopplat till skogsbruk och utsläppsrätter. Frågan om handel med utsläppsrätter och en minskning av skogsavverkningen och fokus på försiktiga jordbruksmetoder (REDD++) kommer att diskuteras på klimatkonferensen i Cancún i slutet av november. Andy White från Rights and resources initiative och har bland annat expertis inom området skogsrättigheter, internationell handel och skogsindustri. White har en dagsaktuell lägesanalys inför klimatförhandlingarna, och kan lyfta fram ursprungsfolkens och civilsamhällets perspektiv – grupper som kan få svårt att göra sina röster hörda i Cancún.

Medverkar gör också Lasse Krantz, Sidas expert på markrättigheter.

När: 10 november
Tid: 09:30-15:00
Var: Hörsalen, Sida, Valhallavägen 199, Stockholm

Mer om seminariet på Sianis hemsida

För bokning av intervjuer, kontakta Sidas pressekreterare Tove Silveira Wennergren, på telefon 08-6985626 eller .

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.