pressinbjudan

Globala Gävle – en ny arena för internationell utveckling

Publicerad: den 8 oktober 2010

Uppdaterad: den 29 december 2010

Filmvisningar, seminarier och mingel – om internationella frågor. Den 14 oktober inleds pilotsatsningen Globala Gävle av arrangörerna Sida, Utrikesdepartementet (UD), FN-organet UNDP, Sveriges Kommuner och Landsting, Globala skolan och Gävle Kommun.

Torsdag till lördag kommer staden att sjuda av aktiviteter som intresserar, engagerar och leder till ökad kunskap om globala utvecklingsfrågor.

Fler Gävlebor får koll på världen och vad kommunen redan gör för att bidra till en bättre värld. Globala Gävle ger också möjligheter att få veta mer om hur Sverige arbetar för att bidra till utveckling i andra länder, ett arbete som Sida gör på riksdagens – och därmed medborgarnas – uppdrag. Målsättningen är samtidigt att fler Gävlebaserade företag och organisationer ska vara involverade i biståndet.

Genom filmvisningar, utställningar, seminarier och debatter kommer både hotbilder och lösningar att lyftas fram under några spännande dagar. Hundratals gymnasieelever, lokala företag, organisationer och representanter för myndigheter kommer att delta.

Globala Gävle är ett pilotprojekt och Gävle kommun har valts ut som en bra samarbetspart, då intresset och engagemanget för globala frågor redan är påtagligt. Gävle är exempelvis en av Sveriges första Millenniekommuner och har ett flerårigt partnerskap med en kommun i Sydafrika.

Bland programpunkterna finns bland annat visning av den internationellt omskakande filmen/utställningen ”Hard Rain”, den uppmärksammade fotoutställningen Gaza Graffiti, seminarier om globala utvecklingsfrågor med Sida, UD och UNDP, samt seminarier om hur lokala Gävleföretag och organisationer arbetar i länder som Haiti och Sydafrika. Träffa toppdiplomater, biståndsexperter och framstående fotografer. I Gallerian kommer Gävleborna att kunna spela Gapminders kasino – ett lekfullt sätt att lära sig om utvecklingen i världen, och själva komma med förslag på hur vi tillsammans kan göra världen lite bättre.

Kontakta Sida: Sida kommer att finnas på plats torsdag–lördag. För intervjuer med talespersonerna Joachim Beijmo och Johan Åkerblom – kontakta Sidas pressansvarig Jon Hedenström på 08-698 56 14 eller via .
Mer information: Programmet och mer information finns på sidas hemsida: www.sida.se/globalagavle

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.