Debattartikel

Har du koll på världens framsteg?

Publicerad: den 8 november 2010

Uppdaterad: den 29 december 2010

När UNDP i går presenterade Human Development Report bröt bilden kraftigt med den gängse mediebilden av utvecklingsländer. Rapporten visar att merparten av världens länder gjort betydande framsteg på de flesta områden, trots stora utmaningar och återkommande bakslag. Hälsosituationen förbättras, utbildning når fler och människors inkomster ökar. Det är de fattigaste länderna som ofta uppvisar de största förbättringarna, med stöd av internationellt bistånd.

Artikeln har, i olika form, bl. a. publicerats i Arbetarbladet, Borås Tidning, Falu-Kuriren, Östersundsposten, Östgöta-Correspondenten, Sundsvalls Tidning, Norrbottenskuriren, Västerbottenskuriren, Helsingborgs Dagblad, Nordvästra Skånes Tidningar och Landskrona-Posten (de flesta publ. fredagen 5 november 2010). 

Sidas årliga undersökningar visar att svenskarna har en pessimistisk bild av tillståndet i världen. Svenskarna underskattar exempelvis drastiskt både läs- och skrivkunnighet och hur många barn som går i skolan runtom i världen.

FN:s statistik visar att 70–80 procent av befolkningen i fattiga länder kan läsa och skriva och att fler barn än någonsin går i skolan. Men de flesta svenskar tror inte att någonting har hänt under de senaste 30 åren.

Det är lätt att bli överraskad av statistiken. Visste du till exempel att Rwanda har mycket större andel kvinnor (50,9 procent) i sitt parlament än Norge (36,1 procent)? Och att Mali har en något större grad av pressfrihet än Spanien? Eller att Etiopien hade en ekonomisk tillväxt på hela 8,7 procent under krisåret 2009 räknat i real BNP, jämfört med Danmark vars ekonomi minskade med -4,7 procent?

Det svenska biståndet bidrar till utvecklingen. Av Sveriges tio största samarbetsländer inom biståndet har de flesta utvecklats klart positivt vad gäller förväntad livslängd, utbildningsnivå och inkomstutveckling de senaste tio åren. De konkreta exemplen på svenska biståndsresultat är många, inte minst i Afrika söder om Sahara.

  • I Demokratiska Republiken Kongo har drygt 100 000 soldater har avväpnats genom svenskt stöd. Av dem var en femtedel barnsoldater.
  • I Mali ger Sverige bidrag till landets statsbudget. Pengarna går bland annat till utbildning och har bidragit till att antalet barn som går i skolan idag är nära 80 procent.
  • I Zimbabwe stödjer Sida organisationen ZESN som spelade en viktig roll vid valet 2008 och bidrog till att regimen var tvungen att acceptera att oppositionen vann parlamentsvalet. Bildandet av en övergångsregering var ett första steg mot fred och försoning.

Men allt är naturligtvis inte positivt. Human Development Report slår fast att klyftorna på många håll har ökat under de senaste åren – både inom och mellan länder. Och samtidigt som utvecklingen på flera håll går framåt är behoven enorma. Fortfarande lever mer än en miljard människor på mindre än en dollar om dagen och var sjätte person går och lägger sig hungrig varje kväll.

Kampen för att utrota fattigdomen blir inte mindre viktig för att antalet fattiga har minskat med flera hundra miljoner under senare år. Idag firar vi de enorma framsteg som gjorts. Imorgon arbetar vi vidare för att en dag kunna säga: vi gjorde det, vi bidrog till att utrota fattigdomen.

Joachim Beijmo, kommunikationschef på Sida

Sidansvarig:

Så utvecklas världen

Rapportserien Human Development Report är den mest använda källan över aktuell fakta och utvecklingsstatistik i världen. Den introducerade HDI-indexet som väger in fler variabler än nationell inkomst då man mäter ett lands utveckling. Nu lanseras den tjugonde uppplagan av rapporten. I en rörlig grafik har vi kopplat samman de afrikanska samarbetsländernas utveckling utifrån HDI med storleken på biståndet genom Sida.
 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.