AKTUELLA BESLUT

Sida ger stöd till det civila samhället i Demokratiska Republiken Kongo

Publicerad: den 23 november 2009

Uppdaterad: den 7 januari 2010

Fonden för det civila samhället och god samhällsstyrning i Demokratiska Republiken Kongo får stöd från Sida med 30 miljoner kronor fram till 2012.

Det övergripande målet med programmet är att bidra till att stärka demokratin och öka medborgarnas tillgång till och deltagande i politiken.

Åren av diktatur under förre presidenten Mobuto inskränkte friheten och gjorde det svårt för organisationer som jobbar med det civila samhället (Civil Society Organisations, CSO) att träffas. Många var engagerade i kampen mot regimen vilket medförde att relationen mellan organisationerna och regeringen konfliktfylld och organisationerna ansågs vara en del av oppositionen.

Möjligheterna för dessa organisationer att delta i den politiska diskussionen har ökat under de två senaste presidenterna. Detta har gett representanterna från det civila samhället möjlighet att lära sig och utvecklas.

Det Civila samhället har en viktig roll när det gäller att sätta press på de folkvalda både på lokal och nationell nivå så att dessa tar ett större ansvar samt en öppen beslutsfattandeprocess.

Specifikt skall programmet stärka organisationerna och deras roll som kanal för folkets röster och främja medborgarnas kontroll av regeringen och främja goda styrelseformer i samhället i allmänhet.

Beslut: 2009-11-23

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.