Aktuella beslut

Humanitärt bistånd till Sudan

Publicerad: den 18 maj 2009

Uppdaterad: den 29 september 2009

Sida bidrar med 7,2 miljoner kronor till organisationen Medairs humanitära insatser i Södra Kordofan, Sudan. Biståndet ska bland annat användas för att förbättra primärhälsovården samt öka tillgången till rent vatten och toaletter.

Sedan Sudan blev självständigt 1956 har landet under långa perioder varit utsatt för våldsamma konflikter och inbördeskrig. 2005 års fredsuppgörelse var välkommen men innebar inte att livet återgick till det normala för alla invånare.

Befolkningen i Södra Kordofan-provinsen till exempel har fortfarande liten eller ingen tillgång till adekvat hälso- och sjukvård. Många av dem som lever i byarna ute på landsbygden saknar rent vatten, och bristen på toaletter och fungerande avlopp ligger bakom både spridningen av sjukdomar och den höga dödligheten.

Under 2009 bidrar Sida med totalt 7,2 miljoner kronor till Medairs projekt "Primary Health Care Support and Water and Sanitation improvements in South Kordofan". Det övergripande målet med Medairs insatser är att bidra till en hållbar utveckling och dämpa befintliga konflikter.

Beslut: 2009-00483

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Årsredovisning 2011
Årsredovisningen omslag 2011
Foto: IOM/Daniel Desmarais

Siffror och resultat

Sidas årsredovisning för 2011 visar att Sida har en budget i balans. I den tillhörande resultatbilagan redovisar vi resultat från fyra geografiska samarbetsstrategier och resultat och lärdomar inom området demokrati och mänskliga rättigheter.

Pojke med solglasögon
Foto: Sofia Norlin

Exempel på projekt

Vi stödjer cirka 3 500 insatser, på områden och i länder som prioriteras av Sverige. Alla samarbeten föregås av en bedömning av var vi kan göra mest nytta i förhållande till landets egna möjligheter, för att uppnå bästa möjliga resultat. Här kan du läsa om några av dem.

Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Basinformation om svenskt bistånd

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.