Aktuella beslut

Rent vatten och förbättrad sanitet i Burkina Faso

Publicerad: den 23 september 2010

Uppdaterad: den 29 december 2010

Rent vatten är en rättighet för alla och en förutsättning för god hälsa. Ändå saknar närmare en miljard människor tillgång till rent vatten. Två och en halv miljarder människor saknar en toalett att gå till vid behov – det är mer än var fjärde invånare på jorden. Även det en allvarlig hälsofara och dessutom förödmjukande och integritetskränkande. FN:s sjunde millenniemål, att säkra en miljövänlig och hållbar utveckling, lägger stor vikt vid rättvis vattentillgång.

För att Burkina Faso ska kunna möta millenniemål 7 om att dubblera antalet som har tillgång till rent vatten har Sida beslutat att avsätta närmare 108 miljoner för dricksvatten- och sanitetssektorn i Burkina Faso åren 2010-2012, men också för arbetet med en effektivare förvaltning av vattenresurserna.

Stöden har förberetts gemensamt av Sida och Danmark, i koordination med EU, genom att stärka förvaltningen på jordbruksministeriets vattenavdelning.

Stödet anses mycket relevant eftersom Burkina Faso har stor vattenbrist och resurserna måste förvaltas och fördelas på att transparent och hållbart sätt. Behovet ökar på grund av klimatförändringar som för med sig såväl torka som översvämningar.

Burkina Faso bedöms också ha en, i jämförelse med andra länder på samma utvecklingsnivå, stark offentlig finansiell styrning.

Beslut: OUA/2010/31

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Årsredovisning 2011
Årsredovisningen omslag 2011
Foto: IOM/Daniel Desmarais

Siffror och resultat

Sidas årsredovisning för 2011 visar att Sida har en budget i balans. I den tillhörande resultatbilagan redovisar vi resultat från fyra geografiska samarbetsstrategier och resultat och lärdomar inom området demokrati och mänskliga rättigheter.

Pojke med solglasögon
Foto: Sofia Norlin

Exempel på projekt

Vi stödjer cirka 3 500 insatser, på områden och i länder som prioriteras av Sverige. Alla samarbeten föregås av en bedömning av var vi kan göra mest nytta i förhållande till landets egna möjligheter, för att uppnå bästa möjliga resultat. Här kan du läsa om några av dem.

Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Basinformation om svenskt bistånd

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.