aktuella beslut

Sida stödjer fredsförhandling med FARC

Publicerad: den 7 maj 2010

Uppdaterad: den 11 maj 2010

Under en tiomånadersperiod får organisationen ”Fundacíon Ideas para la Paz, FIP” bidrag från Sida omfattande 360 000 SEK för deras arbete med att initiera fredsförhandling med FARC i Colombia.

En av de större framgångarna när det gäller säkerhetsläget i Colombia är att FARC-gerillan försvagats både militärt och politiskt. Detta har i sin tur lett till att regeringen har kunnat börja föra fredssamtal med FARC. Dessa förhandlingar är en stor utmaning och nyckeln för att få ett slut på den väpnade konflikten i landet.

FIPs program skall bland annat att analysera möjliga fallgropar i fredsförhandlingen samt dra lärdomar från tidigare fredsprocesser i andra länder och det internationella samfundets roll. De kommer även titta på trender inom militära grupper generellt och uppmuntra en samhällsdebatt utifrån de frågor som FIP analyserat.

Under perioden kommer det genomföras en mängd olika aktiviteter, bland annat arrangeras ett seminarium och åtta rundabordsdiskussioner med nyckelpersoner kopplade till fredsprocessen samt nationella och internationella experter.  FIP kommer även förbereda och publicera fyra policyförslag om de kritiska punkterna som baseras på intervjuer med nyckelpersoner inom området.

Beslut: A-07/10

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.