Stödet går till 16 hälsoprojekt i 12 länder; Central Afrikanska Republiken, Demokratiska republiken Kongo, Etiopien, Guinea, Kenya, Liberia, Niger, Filippinerna, Sierra Leone, Sydafrika, Sudan och Zimbabwe.
Hälsoinsatserna beräknas nå 1 300 000 personer och man förväntar sig att de skall främja ett behovsanpassat humanitärt bistånd och stärka de humanitära principerna.
Projekten ger bland annat människor i krigsdrabbade länder möjlighet till hälsovård, operationer, behandling och vård vid undernäring och psykologhjälp för personer som har drabbats av sexuella övergrepp och trauman.
I de länder som har befunnit sig i konflikt och där sjukvården ofta är begränsad eller obefintlig handlar det humanitära hälsoarbetet bland annat om att förse människor med vatten och sanitet och hälsoservice för kvinnor.
Sidas erfarenheter av Läkare utan Gränsers arbete i fält visar att det är en effektiv organisation med tydliga resultat av deras direkta hälsoinsatser i svåra humanitära situationer.
Beslut: 2010-002017