aktuella beslut

Sida stödjer FN:s Appell för humanitär hjälp till Ockuperat Palestinskt område (oPt)

Publicerad: den 11 maj 2010

Uppdaterad: den 11 maj 2010

Stödet omfattar 91 500 000 kronor. Det handlar om stöd till Gaza, Västbanken och Östra Jerusalem genom fyra svenska organisationer och FN-organet UNRWA.

Den pågående ockupationen av palestinsk mark är orsaken till den förvärrade humanitära krisen med fortsatt behov av hjälp. Sida går därför under 2010 in med 91 500 000 kronor i stöd fördelat på fem organisationer: UNRWA, som får 60 000 000 kronor, samt Sveriges Kristna Råd, Islamic Relief-Sweden, Swedish Cooperative Center och Diakonia som delar på resterande 31 500 000 kronor.

Det senaste året har inneburit några av de mest destruktiva angreppen i det ockuperade Palestinska områdets (oPt) historia. FN:s lanserade Apell 2010 är den femte största någonsin i världen, och den näst största för akut humanitärt stöd i (oPt).

Hela 236 projekt ingår i apellen, där 147 av dem genomförs av enskilda organisationer och 89 av FN-organ. Stödet ska gå till att minska lidande, utbilda barn, skapa jobb och självförsörjning, upprätthålla sjukvård, vatten och sanitet samt stödja mänskliga rättigheter.

Den humanitära hjälpen riktas främst mot prioriterade områden som befolkningen i Gaza, delar av befolkningen i Östra Jerusalem och utsatta områden på Västbanken.

Beslut: 2010/001604

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Årsredovisning 2011
Årsredovisningen omslag 2011
Foto: IOM/Daniel Desmarais

Siffror och resultat

Sidas årsredovisning för 2011 visar att Sida har en budget i balans. I den tillhörande resultatbilagan redovisar vi resultat från fyra geografiska samarbetsstrategier och resultat och lärdomar inom området demokrati och mänskliga rättigheter.

Pojke med solglasögon
Foto: Sofia Norlin

Exempel på projekt

Vi stödjer cirka 3 500 insatser, på områden och i länder som prioriteras av Sverige. Alla samarbeten föregås av en bedömning av var vi kan göra mest nytta i förhållande till landets egna möjligheter, för att uppnå bästa möjliga resultat. Här kan du läsa om några av dem.

Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Basinformation om svenskt bistånd

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.