aktuella beslut

Sida stödjer FN:s Appell för humanitär hjälp till Ockuperat Palestinskt område (oPt)

Publicerad: den 11 maj 2010

Uppdaterad: den 11 maj 2010

Stödet omfattar 91 500 000 kronor. Det handlar om stöd till Gaza, Västbanken och Östra Jerusalem genom fyra svenska organisationer och FN-organet UNRWA.

Den pågående ockupationen av palestinsk mark är orsaken till den förvärrade humanitära krisen med fortsatt behov av hjälp. Sida går därför under 2010 in med 91 500 000 kronor i stöd fördelat på fem organisationer: UNRWA, som får 60 000 000 kronor, samt Sveriges Kristna Råd, Islamic Relief-Sweden, Swedish Cooperative Center och Diakonia som delar på resterande 31 500 000 kronor.

Det senaste året har inneburit några av de mest destruktiva angreppen i det ockuperade Palestinska områdets (oPt) historia. FN:s lanserade Apell 2010 är den femte största någonsin i världen, och den näst största för akut humanitärt stöd i (oPt).

Hela 236 projekt ingår i apellen, där 147 av dem genomförs av enskilda organisationer och 89 av FN-organ. Stödet ska gå till att minska lidande, utbilda barn, skapa jobb och självförsörjning, upprätthålla sjukvård, vatten och sanitet samt stödja mänskliga rättigheter.

Den humanitära hjälpen riktas främst mot prioriterade områden som befolkningen i Gaza, delar av befolkningen i Östra Jerusalem och utsatta områden på Västbanken.

Beslut: 2010/001604

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Dela
Maputo
Foto: Jens Assur

Sidas årsredovisning 2012

Årsredovisningen visar på bredden av det svenska utvecklingssamarbetet och hur det bidrar till att göra skillnad för fattiga människor. Den visar även på en ekonomi i balans och att vi som första myndighet i Sverige har infört ett visselblåsare (whistle-blowing) system för att rapportera korruptionsmisstankar.

Sverige har givit stöd till Ugandas vatten- och sanitetssektor i över tio år. Viktiga framsteg har stärkt Ugandas institutioner som hanterar vattenresurser.
Foto: Helen Holm

Så blir en insats till

Varför väljer Sida att stödja just demokratiaktivister Tunisien eller sjukhus i DR Kongo? Ger biståndet bra resultat hos bönder i Bolivia eller bidrar man till utveckling genom att stödja marknadsutveckling i Östafrika? Det är många faktorer som spelar in när Sida väljer att stödja en biståndsinsats.

Säg nej till korruption
Foto: Scanpix

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.

Basinformation om svenskt bistånd
Tecla David, honungsproducent
Foto: Klas Palm

Vad gör Sverige för att minska fattigdomen i världen?

Sida arbetar på uppdrag av Sveriges riksdag och regering för att minska fattigdomen i världen. Det kräver samarbete och uthållighet. Genom utvecklingssamarbete stödjer Sverige länder i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Varje land ansvarar för sin utveckling. Sida förmedlar resurser och utvecklar kunskap och kompetens. Det gör världen rikare.