En hand fångar upp regndroppar som faller i Demokratiska Rebubliken Kongo.
Foto: Jenny Matthews/Panos/Silver

En hand fångar upp regndroppar som faller i Demokratiska Rebubliken Kongo. Foto: Jenny Matthews/Panos/Silver

Globala utmaningar

Visste du detta om vatten?

Publicerad: den 1 oktober 2009

Uppdaterad: den 19 oktober 2010

Vi i västvärlden tar det för en självklarhet att få rent vatten genom att vrida på kranen. I många delar av världen får man istället ägna mycket tid och kraft åt att hämta vatten. Vatten som dessutom ofta är förorenat. Brist på vatten är därför en källa till konflikter.

Närmare en miljard människor i världen saknar tillgång till rent vatten. FNs sjunde millenniemål, att säkra en miljövänlig och hållbar utveckling,  lägger stor vikt vid rättvis vattentillgång.

Andelen människor som saknar rent dricksvatten och vatten för hygien och avlopp ska år 2015 vara hälften så stor som i dag.

Men målet kan bli svårt att uppfylla. Tillgång till vatten är ofta en källa till konflikter.

Ett exempel: Den kinesiska staten tvingade bort 1,5 miljoner kinesiska bönder från sina hem på grund av omläggningen av och dammbyggen i Yangtsekiangfloden. Samtidigt fick 1,2 miljarder människor tillgång till dricks- och odlingsvatten som de inte haft tidigare.

Vattentillgång och utveckling

Varje dag dör cirka 4 500 barn innan de fyller fem år till följd av smutsigt vatten och dålig hygien. Unicef, FNs Barnfond, arbetar i många länder kring frågan om vatten och sanitet i skolor. När skolor har tillgång till rent vatten och toaletter kan fler barn börja i skolan.

Framtida klimatförändringar och temperaturökningar kommer att få stor inverkan på världens vatten. Jordens befolkning måste vänja sig vid längre torrperioder och kraftiga översvämningar.

 

Vattenfakta

Hur många människor delar på 1 miljon liter vatten? (Världen indelad enligt Unicefs forskning).

  • Max 500 personer = god vattentillgång hela året. Exempel: Sverige och Norge.
  • Max 1 000 personer = säsongsproblem. Sparar vatten från överskotts- till torrperioder. Hit hör de flesta europeiska länderna, bland annat Danmark.
  • Max 2000 personer = stor vattenbrist under torrperioder. Exempel: Polen.
  • Max 3000 personer = absolut vattenbrist. Exempel: Syrien och Egypten.
  • Fler än 3000 personer = gränsen passerad för hur många människor området kan försörja med vatten. Exempel: Israel och Namibia.
 

Boktips:

State of the world : Årsrapporter från WorldWatch Insitute

Världens vatten - vårt vatten : Agebjörn, Anika. Stockholm : Nykterhetsrörelsens bildningsverksamhet (NBV), 2007. ISBN 978-91-86030-06-3 

Vatten är liv : Utbildningsradion, 2007. Bildningsbyrån Hållbar utveckling : [Ljudupptagning] Speltid 29 min.Länk till programmet

Sidansvarig:

Expertmöte på Sida om hav och klimatförändringar

I oktober 2010 samlades ledande experter på världens hav- och kustmiljöer och klimatförändringar för att diskutera haven och klimatförändringarna.

Artiklar

Vatten spelar en huvudroll i lösningen på klimatfrågan. Ändå minskar det vattenrelaterade biståndet. Om vattenfrågan tappas bort i klimatförhandlingarna kommer världens fattigaste att drabbas hårt. Sverige måste driva på för att det inte blir så, skriver vattenexperter från bland annat Sida och FN.
 
Tipsa en vän
Mycket jobb återstår efter Durbanmötet
Bybor odlar trädplantor i en by i Kampong Speu i Kambodja.
Foto: Sothira Seng, Forum Syd

FN:s klimattoppmöte COP 17 är avslutat. Mötet samlade världens regeringar för att fortsätta förhandlingarna om implementeringen av klimatkonventionen och minskade koldioxidutsläpp. Sida var på plats som rådgivare åt den svenska förhandlingsdelegationen i frågor som berör kapacitetsuppbyggnad och klimatanpassning i utvecklingsländer.

Våra ämnesområden
Afghanska flickor utbildas i skola i Mazar e Sharif.
Foto: Bo Lambert

Viktiga områden för utveckling

För att kunna genomföra vårt uppdrag med det svenska biståndet på ett effektivt och strategiskt sätt fokuserar vi på fem särskilt viktiga ämnesområden.

Sök och ladda hem
Student med böcker i Tanzania.
Foto: Victor Brott

Våra publikationer

Varje år tar vi fram en stor mängd informationsmaterial, rapporter och utvärderingar. Det kan vara grundläggande introduktioner till ett område eller dokument som vänder sig till särskilt intresserade på expertnivå. Alla finns att ta del av i vår publikationsdatabas.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.