Elever hjälps åt att läsa under en lektion.
Foto: Giacomo Pirozzi/Panos/Silver

Att flickor får samma tillgång till skolgång som pojkar och lär sig att läsa och skriva är ett av FNs millenniemål. Foto: Giacomo Pirozzi/Panos/Silver

Globala utmaningar

Visste du detta om läskunnighet?

Publicerad: den 10 november 2009

Uppdaterad: den 27 november 2009

Trots att analfabetismen i världen har halverats sedan 1970 saknar fortfarande 776 miljoner vuxna kunskaper i att läsa och skriva, två tredjedelar av dem är kvinnor. En läskunnig befolkning är en nyckelfaktor i ett fattigt lands strävan mot långsiktig utveckling.

Andelen läskunniga ger en tydlig signal om ett lands utvecklingsmöjligheter. När analfabetismen är utbredd är det svårt, även för välmenande politiker, att driva igenom positiv förändring. Om medborgarna inte kan tillgodogöra sig viktig samhällsinformation kan de heller inte kräva sina egna rättigheter eller medverka till att driva utvecklingen framåt.

Den största utmaningen finns i Afrika söder om Sahara. Enligt UNESCO:s statistik kunde knappt 52 procent av de vuxna kvinnorna i Afrika läsa år 2005 medan motsvarande siffra för männen var 71 procent. I regel är det de mest marginaliserade grupperna, med en hög andel ursprungsbefolkning och kulturella minoriteter, som saknar kunskaper i att läsa och skriva.

Andelen människor i världen som inte kan läsa och skriva har varit relativt konstant under senare år. En positiv utveckling visar siffrorna vad gäller barns tillgång till utbildning, där andelen barn som förvägras sin rätt till skolgång minskat från över 100 miljoner till knappt 75 miljoner de senaste åren.

Läskunnighet och utveckling

Arbetet för att sprida läskunnighet i utvecklingsländer är ett effektivt sätt att bekämpa fattigdom. När kunskapen ökar ges människor makten att ta kontroll över sina egna liv. Satsningar på utbildning är därför av grundläggande vikt för att driva social och ekonomisk förändring underifrån.

För välfärden i fattiga länder ger ökad läskunnighet konkreta och direkta resultat. Genom att viktig information når fram till befolkningen blir hälsovården mer effektiv och barnadödligheten minskar. Tidigare marginaliserade grupper kan ta sig in på arbetsmarknaden och moderniseringen av jordbruket underlättas när fattiga bönder kan utbilda sig i nya metoder.

En befolknings läs- och skrivkunskaper spelar även en viktig roll för den demokratiska utvecklingen. Med en utbredd läskunnighet ökar möjligheterna att få till stånd en representativ demokrati där folket kan delta i beslutsfattandet och ställa ansvariga politiker till svars.

Att flickor får samma tillgång till skolgång som pojkar och lär sig att läsa och skriva är viktigt och ett av FNs millenniemål. När flickor lär sig att läsa ökar möjligheterna att försörja sig och sina barn. Det i sin tur får betydelse för hela samhällets utveckling.  

Fakta

Bland världens tio länder med högst andel icke läskunniga vuxna återfinns sju i Västafrika: Benin, Burkina Faso, Guinea, Mali, Niger, Senegal och Sierra Leone.

Bara två tredjedelar av barnen i Afrika söder om Sahara börjar i skolan. I till exempel Burkina Faso, Etiopien, Mali och Niger går mindre än hälften av alla barn i skolan.

Enligt FN:s andra millenniemål ska alla barn få gå i grundskola år 2015. Inskrivningen ökar på global nivå, men fortfarande går över 100 miljoner barn inte i skolan.

Störst framsteg sedan 1990 har gjorts i Latinamerika och Karibien där inskrivningen av barn i grundskolan har ökat från 86 till 95 procent.

Källa: FN

Sidansvarig:

 
Tipsa en vän
Mycket jobb återstår efter Durbanmötet
Bybor odlar trädplantor i en by i Kampong Speu i Kambodja.
Foto: Sothira Seng, Forum Syd

FN:s klimattoppmöte COP 17 är avslutat. Mötet samlade världens regeringar för att fortsätta förhandlingarna om implementeringen av klimatkonventionen och minskade koldioxidutsläpp. Sida var på plats som rådgivare åt den svenska förhandlingsdelegationen i frågor som berör kapacitetsuppbyggnad och klimatanpassning i utvecklingsländer.

Våra ämnesområden
Afghanska flickor utbildas i skola i Mazar e Sharif.
Foto: Bo Lambert

Viktiga områden för utveckling

För att kunna genomföra vårt uppdrag med det svenska biståndet på ett effektivt och strategiskt sätt fokuserar vi på fem särskilt viktiga ämnesområden.

Sök och ladda hem
Student med böcker i Tanzania.
Foto: Victor Brott

Våra publikationer

Varje år tar vi fram en stor mängd informationsmaterial, rapporter och utvärderingar. Det kan vara grundläggande introduktioner till ett område eller dokument som vänder sig till särskilt intresserade på expertnivå. Alla finns att ta del av i vår publikationsdatabas.

Stort utbud av internationella tidskrifter i La Paz, Bolivia.
Foto: Victor Brott

Policyer och strategier

Riktlinjer som styr arbetet

Arbetet för demokrati och mänskliga rättigheter styrs av en policy. Vi arbetar också för demokratisering och yttrandefrihet, en särskild satsning som styrs av en strategi. Här hittar du dessa och våra andra styrdokument.

[Unknown]

Förhindra korruption är en viktig del av biståndet

Korruption slår mot fattiga, hämmar tillväxten och hindrar den demokratiska utvecklingen. Att hantera risker och förhindra missbruk av anslagen är en viktig del av Sidas arbete. Korruption är ett allvarligt hinder för utveckling. Nu utvecklas det förebyggande arbetet mot korruption ytterligare.