Vad?
Kvinnor har en underordnad ställning ekonomiskt, juridiskt och politiskt i det sudanesiska samhället. Samtidigt är könsrelaterat våld ett utbrett problem. Siffror från FN visar att 90 procent av kvinnorna i norra Sudan är könsstympade och nästan hälften av kvinnorna i syd blivit utsatta för könsrelaterat våld. Kvinnor i Sudan har rösträtt och deltog i större utsträckning än tidigare i valen 2010. En fjärdedel av platserna i det nationella parlamentet är reserverade för kvinnor, men knappt 26 procent valdes in i 2010. Vad gäller kvinnors rättsliga status, så råder i syd en konflikt mellan de mänskliga rättigheterna och lokala sedvanerätter. Flickor gifts ofta bort genom arrangerade äktenskap.
Rättighetsprogrammet syftar till att stödja jämställdhet och kvinnors egenmakt i Sudan. Detta ska uppnås genom att förbättra kvinnors ekonomiska trygghet och rättigheter, att minska det könsrelaterade våldet och spridningen av HIV, och öka jämställdhet och kvinnors deltagande i demokratin. Programmet har tre strategier:
- institutionell kapacitetsuppbyggnad och utveckling
- opinionsbildning för politisk reform
- dokumentation, kommunikation och informationsspridning.
Vem?
Programmet genomförs av UN Women i partnerskap med Sydsudanesiska kvinnorörelser inom det lokala civilsamhället, politiska kvinnor förbund, forskningsinstitut, och institutioner i statsförvaltningen.
Hur mycket?
Sidas stöder programmet med 45 000 000 kronor under 2009 – 2011.
Resultat?
Under 2010:
- I väljarregistreringen inför allmänna valen 2010, som var de första fria valen i Sudan på decennier, var 54 procent kvinnor. I Sydsudan var kvinnor en majoritet på de politiska mötena under valkampanjen och även en majoritet av väljarna. Kvinnliga politiker i de tio delstatsparlamenten har ökat från 22 till 28% och i Sydsudans parlament i Juba ökade andelen från 19 till 32%.
- De nyvalda kvinnliga parlamentarikerna får utbildning, 21 kvinnliga ledamöter av Sydsudans parlament har gjort studiebesök till sina kollegor i Rwanda och 30 kvinnliga parlamentariker från Khartoum besökt Sydafrikas parlament.
- Kvinnors deltagande i fredsprocessen för Darfur-konflikten har ökat på flera sätt, exempelvis så har Afrikanska Unionens och FNs Joint Mediation Support Team getts tekniskt stöd och rådgivning och Darfur-Darfur Dialogue and Conslutations (DDDC) har utbildat kvinnor i fredsbyggande och förhandlingsteknik.
- Bilden av kvinnor och kvinnligt ledarskap i Sydsudansk media har nyanserats genom etableringen av Association of Media Women in Southern Sudan (AMWISS) sedan valet 2010.
- Kvinnors deltagande i Södra Sudans folkomröstning om självständighet i januari 2011 stärktes genom en väljarutbildning i partnerskap med 37 civilsamhällesorganisationer.
- UN Women har stött etableringen av South Sudan Women Lawyers Association (SSWLA) som kommer att bli en mycket viktig lokal aktör i kampen mot könsrelaterat våld.
- Över 650 religiösa och politiska ledare, medlemmar av rättsväsendet, socialarbetare och kvinnoledare i Darfur utbildades i kvinnors mänskliga rättigheter utifrån Islam. 10 radioprogram producerades och sändes med en publik på cirka 1,5 miljoner lyssnare.