Persiska dödsmetallbandet Knight of Fire, flydde från Iran till Sverige 2002.
Foto: Pieter ten Hoopen

Persiska dödsmetallbandet Knight of Fire flydde från Iran till Sverige 2002. Foto: Pieter ten Hoopen

hård Rock

Hård censur för muslimsk metal

Publicerad: den 1 maj 2010

I flera länder i Mellanöstern är hårdrocken bannlyst och moralpolis jagar unga fans. Men repressionen hindrar inte musiken från att frodas under jord.

I flera muslimska länder attraherar hårdrocken alternativa medelklassungdomar. Musiken censureras av regimer, tonåringar trakasseras av polis och fans anklagas för att sprida satanism, offra djur, bränna Koranen och underminera islam. En egyptisk tidning spred nyligen en fantasifull rapport om "tatuerade djävulsdyrkande ungdomar som anordnar orgier, flår katter och skriver sina namn med råttblod på väggarna".

En ny rapport från Freemuse, en Köpenhamnsbaserad organisation som verkar för musikalisk yttrandefrihet, beskriver hur genren vuxit sig stark i Mellanöstern under 2000-talet. I Marocko var scenen som mest vital i början av decenniet.

År 2003 arresterades och dömdes 14 musiker och fans för att de betraktades som "satanister som rekryterade andra ungdomar till en internationell djävulsdyrkarsekt" och för att "rubba islams grundvalar".

Repressionen kunde inte hindra musiken från att växa i popularitet och nå en masspublik.

I rapporten "Headbanging against repressive regimes" presenteras fall från sex länder som i olika grad censurerar "den långhåriga musiken". I Iran, Malaysia och Egypten är regimens grepp fortfarande hårt, medan det lättat något i Kina, Marocko och Indonesien. Subkulturen beskrivs som en tillflyktsort för unga som vänder sig bort från ett förstelnat politiskt system. Reda Zine, en av förgrundsgestalterna på den marockanska scenen, förklarar:

– Vi spelar hårdrock, eftersom våra liv är hårda.

 

Rasmus Malm

 

 
Tipsa en vän
Dela
Intevju Taslima Nasrin
Taslima Nasreen
Foto: Pär Olsson

Livsfarliga ord

Taslima Nasrin kritiserar islam och kvinnoförtrycket i sitt hemland Bangladesh i sina böcker och dikter. Resultatet: Hon lever sedan 19 år i exil, med tung bevakning. Senast på bokmässan i Calcutta i våras vägrade arrangörerna att lansera hennes bok. De första åren tog hon sin tillflykt till Sverige.

Krönika: Petina Gappah
Petina Gappah
Foto: Joakim Roos/Scanpix

Jag tror på en förändring i Zimbabwe

Den 16 mars, en månad innan Zimbabwe firar 30 år av självständighet, kommer jag och miljoner av mina landsmän att gå till vallokalerna för att folkomrösta om en ny konstitution. Vi förväntas säga ja eller nej till det som ska utgöra grunden för ett nytt socialt kontrakt mellan de styrande och de styrda.