Bildspel
U Win Tin gick med i Aung San Suu Kyis parti NLD 1988 och arresterades i samband med protesterna 1989.
Foto: David Isaksson
U Win Tin gick med i Aung San Suu Kyis parti NLD 1988 och arresterades i samband med protesterna 1989. Foto: David Isaksson
U Win Tin satt 20 år i fängelse, och har sedan han blev fri återupptagit sin politiska verksamhet. Men helst vill han skriva, och resa.
Foto: David Isaksson
U Win Tin satt 20 år i fängelse, och har sedan han blev fri återupptagit sin politiska verksamhet. Men helst vill han skriva, och resa. Foto: David Isaksson
Intervju: U Win Tin

Om nyckeln till frihet

Publicerad: den 14 maj 2012

”Så länge det sker brott mot politiska och mänskliga rättigheter och de militära konflikterna pågår måste sanktionerna vara kvar. Därför ber vi er att vänta till dess att vi kan se att det verkligen skett några varaktiga förändringar innan ni lyfter sanktionerna.”

U Win Tin tittar upp och jag kan inte låta bli att associera. Jämförelsen kan synas märklig, men på något sätt påminner U Win Tin om Skå-Gustav, den svenske barnpsykiatrikern och skaparen av barnbyn Skå som åtminstone de över 40 säkert minns. Kanske är orsaken det vita, ulliga håret, kanske handlar det om de vakna, plirande ögonen.

Men vänta nu, vem är denna person egentligen? För dem som genom åren engagerat sig för Burma är politikern, författaren, dissidenten och den före detta politiske fången U Win Tin ett välkänt namn. Men för de flesta andra är han så gott som osynlig vid sidan om partiet NLD:s (National League for Democracy) ledare Aung San Suu Kyi. Och kanske är det precis så han vill ha det.

Huset, som har den där för Rangoon så speciella airen av djungel och förfall, där sten och betong svartnat och växtligheten liksom hotar att ta över (tänk det gamla templet i Djungelbokenfilmen), består av två våningar. Den gamla grinden står öppen. På brevlådan har färgen sedan länge flagnat, men vad spelar det för roll när den är stor nog att rymma rejält med tidningar och brev.

En passande bostad för en äldre journalist och författare, tänker jag.

Men det är inte här han bor, utan i en enkel träbyggnad med två rum precis mot gatan och trafiken. När U Win Tin fängslades för över tjugo år sedan blev han av med sin lägenhet och det mesta av det han ägde. När han till slut kom ut från fängelset byggde systerdottern det lilla huset åt honom på sin egen tomt.

U Win Tin säger ursäktande att han numera har svårt att minnas och ibland inte hittar orden. Sedan pratar han på, intensivt i långt över en timme och har förstås inga som helst problem med varken minnet eller ordvalet: det lyser om denna märkliga man som intet tycks kunna knäcka. Det enda som hindrar samtalet är ljudet av trafiken och som gör att vi då och då får ta en paus.

När U Win Tin nyligen firade sin 82:a födelsedag var det början på hans fjärde år i frihet efter att ha suttit fängslad av militärjuntan i nästan tjugo år. Tjugo år som politisk fånge i den burmesiska militärjuntans fängelser, från det han var nästan 60 tills han fyllt 78. Det är en ofattbart lång tid. Kan något verkligen vara värt det?

David Isaksson

Hela artikeln kan du läsa i OmVärlden 4 2012. Prenumerera, köp digitalt, eller i butik den 22 maj.

 
Tipsa en vän
Dela
Intevju Taslima Nasrin
Taslima Nasreen
Foto: Pär Olsson

Livsfarliga ord

Taslima Nasrin kritiserar islam och kvinnoförtrycket i sitt hemland Bangladesh i sina böcker och dikter. Resultatet: Hon lever sedan 19 år i exil, med tung bevakning. Senast på bokmässan i Calcutta i våras vägrade arrangörerna att lansera hennes bok. De första åren tog hon sin tillflykt till Sverige.

Krönika: Petina Gappah
Petina Gappah
Foto: Joakim Roos/Scanpix

Jag tror på en förändring i Zimbabwe

Den 16 mars, en månad innan Zimbabwe firar 30 år av självständighet, kommer jag och miljoner av mina landsmän att gå till vallokalerna för att folkomrösta om en ny konstitution. Vi förväntas säga ja eller nej till det som ska utgöra grunden för ett nytt socialt kontrakt mellan de styrande och de styrda.