Branschnytt
Branschnytt

Ny resolution stärker barns rättigheter

Publicerad: den 28 mars 2012

FN har antagit en ny resolution för att säkerställa födelseregistrering av världens barn. Det rapporterar organisationen Plan som varit delaktiga i processen.

– Utan officiella dokument förblir miljontals barn osynliga för myndigheter och riskerar att inte få sina basala rättigheter tillgodosedda, säger Anna Hägg Sjökvist, generalsekreterare för Plan Sverige.

Trots att frågan finns med i FN:s deklaration om mänskliga rättigheter, förblir 51 miljoner barn oregistrerade varje år. Den icke-bindande resolutionen ska fungera som en påminnelse och ge tyngd till frågan. 

Att barn inte registeraras har flera orsaker, säger Anne-Sophie Lois, Plans FN-representant i Genève. Flera länder kopplar registreringen till medborgarskap, vilket försvårar för flyktingar. Det finns också praktiska problem, som transport och kostnader för att ta sig till myndigheten som utför registreringen.

 Nu är det upp till varje stat att driva frågan, då det inte är tänkt att registreringarna ska utföras av FN eller frivilligorganisationer.

 Sofia Quell

 
Tipsa en vän
Dela
Intevju Taslima Nasrin
Taslima Nasreen
Foto: Pär Olsson

Livsfarliga ord

Taslima Nasrin kritiserar islam och kvinnoförtrycket i sitt hemland Bangladesh i sina böcker och dikter. Resultatet: Hon lever sedan 19 år i exil, med tung bevakning. Senast på bokmässan i Calcutta i våras vägrade arrangörerna att lansera hennes bok. De första åren tog hon sin tillflykt till Sverige.

Krönika: Petina Gappah
Petina Gappah
Foto: Joakim Roos/Scanpix

Jag tror på en förändring i Zimbabwe

Den 16 mars, en månad innan Zimbabwe firar 30 år av självständighet, kommer jag och miljoner av mina landsmän att gå till vallokalerna för att folkomrösta om en ny konstitution. Vi förväntas säga ja eller nej till det som ska utgöra grunden för ett nytt socialt kontrakt mellan de styrande och de styrda.