Branschnytt
45 miljoner

Nödleverans av kondomer till Kenya

Publicerad: den 4 april 2011

Efterfrågan på kondomer har fullkomligt exploderat i Kenya. Nu ber hälsomyndigheterna om en nödleverans.

På bara ett år har efterfrågan på kondomer i Kenya ökat från åtta till tjugo miljoner i månaden. Det har lett till tomma lager och enligt medierapporter förekommer återanvändning.

Därför tvingades hälsomyndigheterna i slutet av mars att be om en nödleverans på 45 miljoner kondomer från den amerikanska regeringen. Det skriver den norska tidningen Biståndsaktuellt i sin nätupplaga. Nödleveransen sker i väntan på en ordinarie leverans från FN:s befolkningsfond UNFPA i maj.

På den privata marknaden fanns fortfarande preventivmedel att tillgå men i Kenya distribueras 75 procent av alla kondomer av staten.

Liksom många andra afrikanska länder har Kenya drabbats hårt av HIV-epidemin och 6,3 procent av den vuxna befolkningen bär på viruset. Det är trots allt en halvering sedan år 2000 då myndigheterna drog igång förebyggande kampanjer, bland annat för ökad kondomanvändning.

Enligt hälsomyndigheterna innebär bristande infrastruktur att det är en stor utmaning att leverera kondomer till landets mer svårtillgängliga delar.
 
Tipsa en vän
Intervju: U Win Tin
U Win Tin
Foto: David Isaksson

Om nyckeln till frihet

”Så länge det sker brott mot politiska och mänskliga rättigheter och de militära konflikterna pågår måste sanktionerna vara kvar. Därför ber vi er att vänta till dess att vi kan se att det verkligen skett några varaktiga förändringar innan ni lyfter sanktionerna.”

Krönika: Petina Gappah
Petina Gappah
Foto: Joakim Roos / SCANPIX

Sanktionerna stärker Mugabe

I slutet av april tog EU ett stort steg för mer avspända relationer med regimen i Myanmar (Burma). EU tog bort flera sanktioner mot organisationer och regeringsföreträdare från landet. Till detta ska läggas att EU lovat Myanmar 198 miljoner dollar i biståndspengar. Flera sanktioner återstår, men lättnaderna är ändå en tydlig signal om varmare relationer, och EU har tydligt visat att man är redo att aktivt bistå i Myanmars reformprocess.