Branschnytt
Chefsjobb

Eftertraktad post på Sida

Publicerad: den 29 april 2010

Tre ambassadörer och en generaldirektör. Det är många som vill bli biträdande generaldirektör på Sida.

37 personer vill efterträda Mia Horn af Rantzien som en av tre biträdande generaldirektörer för Sida. Personen ska enligt platsannonsen var "drivande, engagerad och uthållig", ha gedigen kunskap om utvecklingsfrågor och intresse för att leda en organisation i för- ändring. Som extra merit ses bland annat erfarenhet från näringslivet.

Tre tidigare ambassadörer anser sig klara jobbet:

Ewa Werner Dahlin, 59 år, lämnade ambassaden i Guatemala förra året. Har tidigare varit chef på Sidas undervisningsenhet.

Lars Ronnås, 54, ambassadör i Zambia fram till i fjol. Nu tillbaka på UD i Stockholm.

Britt Hagström, 60, var ambassadör i Bangladesh till 2009. 30 års erfarenhet från Sida med flera chefsjobb.

Några andra sökande är:

Ethel Forsberg, 54, i dag generaldirektör för Kemikalieinspektionen.

Håkan Wirtén, 48, skogschef och före detta ställföreträdande generaldirektör på Skogsstyrelsen.

Gunilla Olsson, 53, chef för FN-organet IFAD:s (International Fund for Agriculture Development) Action plan, i Rom.

Johan Kuylenstierna, 45, FN-samordnare av vattenfrågor vid FAO (Food and Agriculture organization) i Rom.

Tjänsten som biträdande generaldirektör och chef för avdelningen "Policy" är ett förordnande på fyra år, men anställningen på Sida är tillsvidare. Rekryteringen beräknas vara klar under våren.

Fredrik Nejman

 
Tipsa en vän
Kommentera
 
Intervju
Nytt land och ny utbildning. Ivy har tagit steget från Kenya till universitet i Leicester.
Foto: Ed Thompson

På återbesök: 4 ungdomar ett år senare

När vi träffade Ivy Mongina Mongare för drygt ett år sedan hade hon en ombonad och trygg medelklasstillvaro i Kenyas huvudstad Nairobi. I dag är hon en student bland många på ett universitet i centrala England. Hon är den av våra fyra ungdomar som har tagit det största klivet under året som gått.

Krönika: Karin Alfredsson
Karin Alfredsson om att behålla optimismen.
Foto: Håkan Flank

Torrt ord med provocerande innebörd

Genusperspektiv visst låter det trist? För vissa är ordet till och med provocerande. Nyligen skrev jag ett debattinlägg på Svenska Dagbladets opinionssida, med reflektioner kring det våld som alltför många svenska män utövar för att kontrollera ”sina” kvinnor. Jag översköljdes av kommentarer där de flesta ifrågasatte själva huvudtesen. Kortfattat: ”Det är fler män än kvinnor som mördas och misshandlas i Sverige och kvinnor är minst lika svartsjuka som män – du driver feminist-apartheid!”