Branschnytt
Millenniemål

Carlsson vill rädda kvarts miljon

Publicerad: den 16 maj 2011

Svenskt bistånd ska under de kommande åren rädda livet på 250 000 barn och 50 000 kvinnor. Det vill biståndsminister Gunilla Carlsson, rapporterar Riksdag och Departement.

– Målen har varit för abstrakta och svåra att mäta mot. Det ska bli ändring på det nu, sade Carlsson.

Det är nu endast några år kvar tills FN:s millenniemål inom bland annat mat, vatten, hälsa och utbildning skall vara uppnådda. Det är allmänt accepterat att de flesta mål inte kommer att nås till 2015, men Carlsson vill från svensk sida öka tempot genom att avgränsa och tydliggöra målen. Utöver att sätta exakta siffror på hur många kvinnor och barn som ska räddas, vill hon halvera hungern i vissa av de svenska samarbetsländerna.

– Vi vill permanenta den livsmedelssatsning vi inledde redan för två år sedan i länder som Södra Sudan och Kongo.

I Gunilla Carlssons spurtpaket ingår även halvering av antalet människor som inte har tillgång till rent vatten, samt ett kontrakt med näringslivet syftande till mer tekniköverföring till fattiga länder.

Detaljer kommer enligt Carlsson i regeringens höstbudget.

 Läs mer om millenniemålen 

 
Tipsa en vän
Intervju: U Win Tin
U Win Tin
Foto: David Isaksson

Om nyckeln till frihet

”Så länge det sker brott mot politiska och mänskliga rättigheter och de militära konflikterna pågår måste sanktionerna vara kvar. Därför ber vi er att vänta till dess att vi kan se att det verkligen skett några varaktiga förändringar innan ni lyfter sanktionerna.”

Krönika: Petina Gappah
Petina Gappah
Foto: Joakim Roos / SCANPIX

Sanktionerna stärker Mugabe

I slutet av april tog EU ett stort steg för mer avspända relationer med regimen i Myanmar (Burma). EU tog bort flera sanktioner mot organisationer och regeringsföreträdare från landet. Till detta ska läggas att EU lovat Myanmar 198 miljoner dollar i biståndspengar. Flera sanktioner återstår, men lättnaderna är ändå en tydlig signal om varmare relationer, och EU har tydligt visat att man är redo att aktivt bistå i Myanmars reformprocess.